Zdrowa i pyszna lekcja techniki,czyli surówka z jabłka i marchewki. Mimo użycia ostrych narzędzi obyło się bez ofiar. Brawo dla czwartklasistów, przyszłych MasterChefów.
Jesień z szarlotką w tle...
Temat na lekcji zobowiązuje " Szarlorka w całej okazałości zawitała na naszych stolikach i zainspirowała do dalszej pracy. Dziękujemy pani #KatarzynaFira za pyszne ciasto! Zostały tylko okruszki (było pyszne!) I piękne prace! Zajęcie zakończone aktywnością na świeżym powietrzu.
Dzieci najintensywniej się uczą wtedy, gdy zapominają że się uczą. W lesie zapominają o nauce napewno! Ale ucząc się najlepiej kl.1b.
10
Oświęcim
"To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia" (Primo Levi)
17 października klasa 8b pojechała na wycieczkę do Oświęcimia. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Żydowskie Oszpicin, gdzie poznaliśmy historię żydowskich mieszkańców Oświęcimia oraz jedyny zachowany w Oświęcimiu żydowski dom modlitwy. Zabytkowa synagoga Chewra Lomdej Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę) to wyjątkowy ślad po żydowskiej przeszłości tego miasta. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Auschwitz - Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
"Pamiętajcie tylko, że byłem niewinny/ i że tak jak wy, dzisiejsi śmiertelni, /też miałem twarz naznaczoną/gniewem, litością i radością, /po prostu zwykłą, ludzką twarz!" (Benjamin Fondane zamordowany w Auschwitz - Birkenau, 1944)
dziękujemy Pani Agnieszce Osieckiej i Panu Maciejowi Zabierowskiemu za wieloletnią pomoc w organizacji wyjazdu. Dziękujemy też wspaniałej Pani Przewodnik, Marii Wojcik, która w niepowtarzalny sposób opowiadała o czasach, w których "ludzie ludziom zgotowali ten los".
dziękujemy za opiekę podczas wycieczki Pani Annie Czerwińskiej.
wychowawczyni dr Edyta Bukowska
4
Wycieczka klas ósmych - bunkry na Pękowcu
"Droga do wymiany kulturowej wiedzie poprzez historię, poprzez historię miejsca, w którym się żyje, poprzez dbanie o zabytki, poprzez budowanie swojej własnej, lokalnej, regionalnej świadomości". (Kazimierz Kutz)
18 października odbyła się wycieczka klasy 8a i 8b do bunkrów AK na Pękowcu. Przebywał tam ostatni Komendant Armii Krajowej generał Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek". Uczniowie poznali historię Polskiego Państwa Podziemnego, działalność mjr. Mieczysława Tarchalskiego z tzw. Batalionu Las. Dodatkową atrakcją wycieczki były zajęcia survivalowe prowadzone przez Pana Marcina Adamowicza.
O historii tego miejsca opowiadał Pan Mirosław Gaławiaczek.
Jedną z osób z Koniecpola, która miała styczność z generałem Leopoldem Okulickim, był Pan Bolesław Pikos ps. "Mucha". Wspomnienia z okresu wojny możecie przeczytać w książce "Koniecpol w świadectwach jego mieszkańców. Historia i współczesność. " Materiały zebrali, opracowali i komentarzem opatrzyli dr Edyta Bukowska i dr Edward Biłos.
dr Edyta Bukowska
Archiwum Aktualności